У Бачком Петровцу и Ковачици су основане и словачке гимназије, које броје више од 650 ученика (750 ученика 2005/06.). Од 1961. године постоји и Одсек за словачки језик и књижевност на Филозофском факултету новосадског Универзитета са семинарном библиотеком која броји више од 13 000 књига.
Једна од поменутих основних школа основана је 1770. Године у Старој Пазови, а у питању је Основна школа „Херој Јанко Чмелик“ у којој се одвија настава од првог до осмог разреда, паралелно – на српском и на словачком језику. Школа негује традицију српске и словачке националне културе. Доследно спроводи програм образовања Министарства просвете Републике Србије.
Активно сарађује са свим школама како на територији општине, тако и шире, као и са културно-уметничким, спортским, социјалним, здравственим и осталим друштвеним институцијама у Србији.
-Сарадњу остварујемо успешно и са Националним саветом словачке националне мањине и Матицом словачком у Србији, као и са установама и институцијама Словачке републике. Наша школа успешно и редовно учествује у свим активностима у организацији локалне самоуправе, а и у пројектима различитих министарстава Републике Србије - истакао је Јанко Хавран, директор Основне школе „Херој Јанко Чмелик“ у Старој Пазови.
Иначе, поменута образовна установа основана је 1770. године, доласком првих Словака на ове просторе. Зграда у којој се изводи настава грађена је у три наврата. Предњи део је зидан 1833. године, наставак је дограђен 1950.г., а 1980.г. фискултурна сала са наставним кабинетима. Настава је кабинетска и изводи се у две смене. Школа поседује библиотеку са преко 13.000 књига, углавном на словачком и српском, али и на енглеском и немачком језику. Од 1959. године са поносом носи име хероја из Другог светског рата Јанка Чмелика.
-Ученици који заврше школовање у нашој образовној установи оспособљени су за равноправно служење и словачким и српским језиком. У школској 2023./24. години уписано је 301 ученика у 16 одељења. Такође школа има и једну групу продуженог боравка- додао је Хавран.
У школи “Херој Јанко Чмелик” ради 43 запослених, од тога 31 у настави. Поред редовне наставе, заступљени су И хор и оркестар, уметничко-креативна секција, ритмика, новинарска секција, културно-уметничка секција, историјско-истраживачка секција, екологија, ликовни медији, млади физичари, математичка секција, географска секција и друге.
Пројекат „Словаци у Војводини - Slovákom vo Vojvodine“ суфинансира Министарство информисања и телекомуникација Републике Србије. Ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је делио средства.
Slovenská národnostná komunita ako jedna z najpočetnejších národnostných menšín v Srbsku má možnosť študovať v 16 základných školách vo Vojvodine, kde sa vyučuje v slovenskom jazyku. Slovenské stredné školy vznikli aj v Báčskom Petrovci a Kovačici s viac ako 650 žiakmi (750 žiakov v roku 2005/06). Od roku 1961 funguje aj Katedra slovenského jazyka a literatúry na Filozofickej fakulte Univerzity v Novom Sade so seminárnou knižnicou, ktorá obsahuje viac ako 13 000 kníh.
Jedna zo spomínaných základných škôl bola založená v roku 1770 v Starej Pazove a je to Základná škola „Heroja Janka Chmelíka“, kde paralelne prebieha vyučovanie od prvého po ôsmy ročník – v srbčine a slovenčine. Škola pestuje tradície srbskej a slovenskej národnej kultúry. Dôsledne plní program vzdelávania Ministerstva školstva Srbskej republiky. Aktívne spolupracuje so všetkými školami na území obce i mimo nej, ako aj s kultúrno-umeleckými, športovými, sociálnymi, zdravotnými a inými sociálnymi inštitúciami v Srbsku.
- Úspešne spolupracujeme s Národnostnou radou slovenskej národnostnej menšiny a Maticou slovenskou v Srbsku, ako aj s inštitúciami a inštitúciami Slovenskej republiky. Naša škola sa úspešne a pravidelne zapája do všetkých aktivít organizovaných miestnou samosprávou, ako aj do projektov rôznych ministerstiev Srbskej republiky – upozornil Janko Havran, riaditeľ Základnej školy „Heroj Janko Čmelik“ v Starej Pazove.
Mimochodom, spomínaná vzdelávacia inštitúcia bola založená v roku 1770, keď do týchto oblastí prišli prví Slováci. Budova, v ktorej prebieha vyučovanie, bola postavená pri troch príležitostiach. Predná časť bola postavená v roku 1833, prístavba bola pridaná v roku 1950 a v roku 1980. telocvičňa s učebňami. Vyučovanie prebieha v triede a prebieha v dvoch zmenách. Škola má knižnicu s vyše 13 000 knihami prevažne v slovenskom a srbskom jazyku, ale aj v angličtine a nemčine. Od roku 1959 hrdo nesie meno hrdinu z druhej svetovej vojny Janka Chmelíka.
-Študenti, ktorí absolvujú vzdelanie v našej vzdelávacej inštitúcii, sú pripravovaní na poskytovanie rovnocennej služby v slovenskom a srbskom jazyku. V školskom roku 2023/24. Do 16 tried bolo zapísaných 301 žiakov. Škola má aj skupinu predĺženého pobytu - dodal Havran.
Škola „Hrdina Janka Chmelíka“ má 43 zamestnancov, z toho 31 pedagogických. Okrem bežných tried aj zbor a orchester, umelecko-tvorivá sekcia, rytmická, publicistická sekcia, kultúrno-umelecká sekcia, historická a výskumná sekcia, ekológia, jemné médiá, mladí fyzici, matematická sekcia, geografická sekcia a iné.