„Центар Народне Уметности“ је удружење које су оснивали крајем 2015. године истакнуте личности из општине Алибунар, али и шире, које су дуги низ година активни на пољу културе и уметности а имају и искуства када је реч о менаџменту пројектног циклуса. За кратко време ово удружење је имало пуно активности и учешћа на манифестацијама, снимањима емисија. Треба истаћи да само приликом Божићних празника, полазници радионица су учествовали на више манифестација али и организовали у сарадњи са Основном школом концерт коледа и румунске народне музике. Радио-телевизија Војводине, редакција програма на румунском језику је направила полусатну емисију са Божићним песмама Румуна из Војводине.
У насељу Николинци (Општина Алибунар) живи 986 пунолетних становника, а просечна старост становништва износи 42,1 година (39,7 код мушкараца и 44,2 код жена). У насељу има 408 домаћинстава, а просечан број чланова по домаћинству је 3,04. Ово насеље је већински насељено Румунима (према попису из 2002. године), а у последња три пописа, примећен је пад у броју становника.
О раду Удружења и приликама у Николинцима разговарали смо са председницом удружења Александром Ранковић Лелеа.
- Пре двадесетак година било је много више активности него сада, па је био и неки континуитет тада су учествовали и старији мештани Николинаца. Међутим сада у ово време углавном се еве финансира преко разноразних пројеката и преко културног удружења. Немамо активности преко целе године што се тиче позоришта. Када имамо могућности онда окупљамо младе, углавном су сви млади – деца 14, 15 година или млади у двадесетим годинама, каже председница.
- После дугогодишње паузе, захваљујући ентузијазму чланова и активиста Центра Народне Уметности, село Николинци, други узастопни пут учествује са фолклорном групом на Великом Фестивалу Фолклора Румуна Војводине - Р.Србија - док су певачка група и вокални солисти са којима се ради још од краја 2015. године, учествовале на Фестивалу Дечјег Румунског Фолклора. Треба напоменути и учешће певачке групе на Празнику Зимских Обичаја који се одржава у Торку, у децембру сваке године.
- Са аспекта жене која се у руралној средини бави културом, окупљањем младих, неговањем традиције, како ви видите међугенерацијску сарадњу и у оквиру тих активности и уопште у том селу? Какви су млади, какви су старији?
- Мој је утисак да су старији незаинтересовани, не бих знала који је разлог. Углавном су то сви људи који су остали да живе у селу и немају сада неких обавеза да не могу да учествују у тим разним пројектима, баш зато што су млади или ученици средњих школа или су већ студенти који студирају или у Темишвару или у Београду, Новом Саду…Генерално, млађи су они који су редовни на свим концертима и мојим културним догађајима.
Ово лепо удружење има вокалне групе за изворну народну румунску музику, ту су радионице за позориште и фолклорна секција. Колико често наступате, и у свом месту и на гостовањима?
- Ове године имали смо пет наступа до сада. Прошле и претпрошле године нисмо наступали због епидемијске ситуације, нисмо били у могућности. Али, имали смо концерт за Божић и за Ускрс.
Центар Народне Уметности има многобројне стручне сараднике у земљи и иностранству који дају свој допринос активностима центра, а може се похвалити и изузетно добром сарадњом са медијима на локалном и регионалном нивоу као и са сарадњом коју негује са локалном самоуправом и другим институцијама и организацијама које се баве културом. Старији се мало теже укључују и генерално, када чују да су млади ту, не желе да сарађују са њима. Једноставно, сматрају да не припадају ту, тој групи.
Да ли бар буду у публици на вашим наступима?
- Међу публиком да. И што се тиче подршке, имамо њихову подршку, али не желе да буду баш активни учесници.
- Вероватно њихова добра воља и да их анимирамо на неки други начин, али још увек нисам нашла који, на жалост, јер већ годинама активирамо, и углавном не желе да се прикључе зато што сматрају да су превише стари за то, објашњава нам Александра.
С. Глишић
„Пројекат "Међугенерацијском сарадњом до очувања породице“ суфинансира Министарство културе и информисања Републике Србије. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства”