Основна школа „Маршал Тито“ у Падини- чувари словачког језика и културе,
Základná škola „Maršal Tito“ v Padine – strážcovia slovenského jazyka a kultúry

Почетком 19. века Словаци су напустили своја огњишта у Словачкој и кренули на пут у бољи живот у Ниским земљама. 1806. године Словаци - евангелисти  долазе у Падину где су се трајно настанили. С обзиром да се ту налазила Војна граница, борили су се са разним проблемима и бригама, али духовне ствари, црква и школа биле су им од примарног значаја. Већ 1806. године отварају школу са једним одељењем и једним учитељем Јаном Ковачиком.

Велики допринос на пољу ширења писмености у Падини дао је Алберт Мартиш, ревносни Словак, велики родољуб, писац и учитељ. У Падину је дошао 1877. Учио је у првом мешовитом одељењу, укупно 198 деце. Људи су га волели, а до Божића су његова деца знала целу загонетку. Предавао је и одраслима.

Школство у Падини је током свог развоја било обележено друштвеном и политичком ситуацијом, али су учитељи увек били носиоци културне делатности.

После Другог светског рата основани су читалачки клубови, организовани курсеви за неписмене, предавања о здравству и пољопривреди.

Осмогодишња обука се одвијала постепено. Школске 1950/51 године отвара се шест година школовања, 1952/53 седам  и школске 1954/55 године отворена је и осма година. По завршетку осмог разреда ученици су полагали малу матуру.

Постепено се повећавао број ученика и почео је да се јавља акутни недостатак школских просторија. Падињани су одлучили да на месту где је била стара школа саграде нову, централну школу. Изградња је почела 1964. године, а 13. новембра 1966. године свечано је отворена нова школска зграда.

Одлуком Кабинета председника Републике од 11. јуна 1969. године школа са словачким наставним језиком добила је назив Основна школа Маршала Тита у Падини.

-Наша школа тада је бројала скоро 1200 ученика и била је једна од већих у којој се , са радошћу, примао велики број ученика. Временом се та ситуација променила. Број ученика и одељења се смањио, и сада је ситуација таква да имамо 17 одељења редовне наставе. У петом разреду имамо три одељења а у осталим по два- објашњава директорица школе Марија Галасова и додаје:

-За нашу школу је типично да се настава одвија само на словачком језику. Имамо проблем са наставним кадром за одређене предмете као што су физика и математика. Ипак, данас имамо око 400 ученика а у одељењима првог разреда 48, 58 запослених а 35 је у настави- наставно особље. Школа носи назив Маршал Тито јер је то део наше прошлости која је део нас. Тај назив је остао јер, за сада, нема разлога да се то промени- истиче Галасова.

Пројекат „Традиција војвођанских Словака“ суфинансира Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама АП Војводине. Ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је делио средства.

Na začiatku 19. storočia naši predkovia opustili svoje bydliská na Slovensku a vydali sa na cestu za lepším životom na Dolnú zem. V roku 1806 Slováci – evanjelici – prišli do Padiny na Vojenskú hranicu. Usadili sa tu natrvalo. Hoci zápasili s rôznymi problémami a starosťami prvoradé im boli veci duchovné, cirkev a škola. Už roku 1806 otvorili školu s jednou triedou a jedným učiteľom Jánom Kováčikom.

Veľké zásluhy na poli šírenia gramotnosti v Padine mal horlivý Slovák, veľký národovec, spisovateľ a učiteľ Albert Martiš. Do Padiny prišiel roku 1877.  Učil prvú zmiešanú triedu, spolu 198 detí. Ľudia si ho obľúbili a už na Vianoce jeho deti vedeli celý šľabikár. Učil i dospelých.

Školstvo v Padine počas svojho vývinu bolo poznačené spoločenskou a politickou situáciou, ale vždy nositeľmi kultúrnej činnosti boli učitelia.

Po Druhej svetovej vojne zakladajú sa čítacie krúžky, organizujú sa kurzy pre negramotných, prednášky zo zdravotníctva a poľnohospodárstva.

Na osemročné školenie sa prechádzalo postupne. V školskom roku 1950/51  sa otvára VI. ročník,  1952/53 VII. ročník a v školskom roku 1954/55 bol otvorený ôsmy ročník. Po skončení ôsmeho ročníka žiaci skladali malú matúru.

Postupne sa počet žiakov zvyšoval a začal sa prejavovať akútny nedostatok školských miestností. Padinčania sa rozhodli vybudovať novú, centrálnu školu na mieste, kde bola stará škola. S výstavbou začali roku 1964 a 13. novembra roku  1966 slávnostne otvorili novú školskú budovu.

Rozhodnutím kabinetu prezidenta republiky zo dňa 11. 06. roku 1969 škola so slovenským vyučovacím jazykom dostala meno Základná škola maršala Tita v Padine.

Projekt "Tradícia vojvodinských Slovákov" je spolufinancovaný Pokrajinským sekretariátom pre kultúru, verejné informovanie a styky s náboženskými spoločenstvami AP Vojvodiny. Názory vyjadrené v podporenom projekte nemusia nevyhnutne vyjadrovať názory orgánu, ktorý prostriedky rozdelil.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *