Мештани Падине у августу ове године прославили су 217 година од доласка Словака у поменуто јужнобанатско мест. Централна прослава одржана је 18. августа у Спортском центру „Долина“, културно уметничким програмом „Наслеђе наших предака“. Уследиле су и друге активности попут 13. Ликовне колоније инвалида рада из Баната на којој је присуствовало 28 сликара. У Словачком етнографском музеју „Петраш“ одржана је изложба „Наслеђе падинских предака: Из опанака у папуче“, док је трећег дана прославе, у недељу 20. августа, у Спортском центру „Долина“ одржана и гастрономска манифестација „Гулашијада“ на којој се такмичило преко 30 екипа.
Бројна су удружења, организације и појединци који чувају традицију Словака у овом делу Војводине. Свакако један од њих је и Павел Петраш, власник Етно музеја у Падини који се налази у 180 година старој кући и баштини преко 7.000 различитих предмета.
Павел је почео да скупља старе предмете по Падини још као дечак од 10 година и како и сам каже, први је био звонце из старе школе које је означавало крај часа.
-Средњу школу ам завршио у Београду , где сам се касније запослио и после три и по деценије, са супругом Душанком вратио сам се у Падину. Прва жеља био ми је етно ресторан али сам се предомислио и решио да направимо Етно-кућу.
Етно кућа Павела Петраша и његове супруге отворена је свечано 2006. године поводом два века досељавања Словака у Падину. Цела поставка, као и слика која то на уметнички начин илуструје, и зове „Од рођења па до смрти“, чији је аутор Јан Бачур.
Оно што посебно треба истаћи то је да сви ти најразноврснији предмети – раритети и антиквитети – којих, по неким проценама има близу 30.000, потичу искључиво из Падине, и већину њих је Павел Петраш купио, углавном, сам. Како каже на крају, Етно кућа функционише захваљујући њему и супрузи и потрудиће се да то остане још дуго тако.
Пројекат „Традиција војвођанских Словака“ суфинансира Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама АП Војводине. Ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је делио средства.
Obyvatelia Padiny v auguste tohto roku oslávili 217. výročie príchodu Slovákov do spomínaného juhobanátskeho mesta. Centrálna slávnosť sa konala 18. augusta v Športcentre „Dolina“ s kultúrno-umeleckým programom „Dedičstvo našich predkov“. Nasledovali ďalšie aktivity, ako napríklad 13. umelecká kolónia invalidov z Banátu, ktorej sa zúčastnilo 28 maliarov.
V Slovenskom národopisnom múzeu „Petraš“ sa konala výstava „Dedičstvo padinských predkov: Od topánok po papuče“, pričom na tretí deň osláv, v nedeľu 20. augusta, sa v Športovom centre „Dolina“ konalo gastronomické podujatie „ sa konal Guláš“, v ktorom súťažilo viac ako 30 družstiev. V tejto časti Vojvodiny sú početné spolky, organizácie a jednotlivci, ktorí zachovávajú tradíciu Slovákov. Jedným z nich je určite Pavel Petraš, majiteľ Etno múzea v Padine, ktoré sa nachádza v 180-ročnom dome a dedičstve viac ako 7000 rôznych predmetov. Pavel začal zbierať staré predmety v okolí Padiny ako 10-ročný chlapec a ako sám hovorí, prvým bol zvonček zo starej školy, ktorý znamenal koniec vyučovania.
- Strednú školu som skončil v Belehrade, kde som sa neskôr zamestnal a po tri a pol dekáde som sa s manželkou Dušankou vrátil do Padiny. Mojím prvým prianím bola etnická reštaurácia, ale zmenil som názor a rozhodol som sa postaviť etnický dom. Etnický dom Pavla Petraša a jeho manželky bol oficiálne otvorený v roku 2006 pri príležitosti dvoch storočí slovenského prisťahovalectva do Padiny. Celá výstava, ako aj maľba, ktorá ju výtvarne ilustruje, nesie názov „Od narodenia do smrti“, ktorej autorom je Jan Bachur. Osobitne treba zdôrazniť, že všetky tie najrozmanitejšie predmety – rarity a starožitnosti – ktoré, podľa niektorých odhadov je ich takmer 30 000, pochádzajú výlučne z Padiny a väčšinu kúpil Pavel Petraš, väčšinou sám. Ako na záver hovorí, Etno dom funguje aj vďaka nemu a jeho manželke a bude sa snažiť, aby to tak aj dlho zostalo.
Projekt "Tradícia vojvodinských Slovákov" je spolufinancovaný Pokrajinským sekretariátom pre kultúru, verejné informovanie a styky s náboženskými spoločenstvami AP Vojvodiny. Názory vyjadrené v podporenom projekte nemusia nevyhnutne vyjadrovať názory orgánu, ktorý prostriedky rozdelil.