У Панчеву успешно завршен пројекат за унапређење квалитета ваздуха
Успешан завршетак пројекта „Мере за унапређење квалитета ваздуха у Панчеву“, био је повод завршне конференције, у просторијама Градске управе Панчево, чији је домаћин био Предраг Стојадинов, заменик градоначелника Панчева.


„Задовољство ми је што могу данас са вама да разговарам о једној од најважнијих тема за наш град, о квалитету ваздуха у Панчеву и мерама које предузимамо како бисмо га унапредили. Као што сви добро знамо, Панчево се у прошлости суочавало са бројним еколошким изазовима, индустријска активност, саобраћај, управљање отпадом, али наша одговорност као градске управе је да активно радимо на решавању тих проблема и стварамо здравију и безбеднију животну средину за све наше суграђане. Унапређење квалитета ваздуха у Панчеву контролом амброзије је од великог утицаја на здравље људи, јер полен амброзије ствара проблем који погађају не само алергичне особе, већ и читаву заједницу. Као одговорна градска власт појачали смо активности које доводе до боље контроле овог распрострањеног алегрена и предузели смо мере решавања систематично, уз укључивање свих релевантних институција, али и уз подршку наших суграђана. Све ове мере нису само политика, већ конкретне акције које директно утичу на побољшање квалитета ваздуха у нашем граду, јер само тако можемо да обезбедимо да Панчево буде место у ком можемо да живимо здраво и безбедно“ рекао је Стојадинов у поздравном обраћању гостима.


Захваљујући овом пројекту који је реализовао Град Панчево у сарадњи са ЈКП „Зеленило“ Панчево, омогућена је набавка савремене опреме за кошење, што је допринело бољој контроли амброзије, уклоњено је 442.539 м2 јавних зелених површина обраслих амброзијом у периоду од јуна до септембра ове године.


Катарина Бањаи, чланица Градског већа за заштиту животне средине и одрживи развој каже да је Град Панчево пројектом „Мере за унапређење квалитета ваздуха у Панчеву“ омогућо бољу контролу амброзије током ове године.


„Веома нам је важно да концентрације полена амброзије држимо под контролом и за то постоје два разлога. Први је што полен амброзије изазива алергијске реакције код великог броја људи, а други разлог је што амброзија спаде у природне емитере ПМ честица. Град сваке године издваја значајна средства за уклањање амброзије, али овај пројекат нам је помогао да набавимо савременију опрему за кошење, као и да информишемо јавности о овој важној теми. У оквиру пројекта одржаване су и јавне презентације и едукације о томе како и када уклонити амброзију у домаћинству, али радили смо и промоцију путем друштвених мрежа, у циљу подизања свести наших суграђана. Овај пројекат је завршен и дао је добре, очекиване резултате. Уколико посматрамо период од пет година овај пројекат ће значајно утицати на додатно смањење концентрације полена амброзије у наредним годинама“, рекла је Катарина Бањаи, чланица Градског већа Града Панчева задужена за заштиту животне средине и одрживи развој.    


Град Панчево већ више од деценију спроводи активности мониторинга полена амброзије у сарадњи са Заводом за јавно здравље Панчево и уклањања аброзије које спроводи ЈКП „Зеленило“ Панчево на терену.



Жења Маринковић, представница ЈКП „Зеленило“ Панчево и др Дубравка Николовски, из Завода за јавно здравље Панчево су истакле одлични вишегодишњу сарадњу са Градом и значај овог пројекта којим је омогућено ангажовање више људи који су радили на механичком уклањању амброзије на јавним зеленим површинама, јер је набављено још 12 тримера, односно моторних коса, 4 самоходне косачице, 2 ротационе косачице и 2 маучера.


„ЈКП „Зеленило“ Панчево је партнер на пројекту Граду Панчеву, исто као и Завод за јавно здравље Панчево. Кроз пројекат смо добили вредну опрему која ће нам пуно значити и у наредним годинама кошења амброзије. Користимо наравно и током лета и јесени ове године. То су дванаест тримера, односно моторних коса, четири самоходне косачице, две ротационе косачице и два маучера. Ово је опрема коју ми, иначе, користимо у свом редовном раду на уклањању амброзије, и она нам је омогућила да ангажујемо већи број људи који ће радити на механичком уклањању на јавним зеленим површинама. Свакако, Град Панчево спроводи активност уклањања амброзије већ преко десет година. Тако да имамо одличну сарадњу и трудимо се да у самом граду на јавним зеленим површинама амброзији не дозволимо да процвета,“ рекла је Жења Маринковић.


Др Дубравка Николовски у изјави медијима саопштила је да је Завод за јавно здравље Панчево приказао на завршној конференцији своје учешће које се огледало у мониторингу полена који врше већ 15 година.    


„Ове године смо радили и кампању за подизање свести о присуству амброзије у нашој средини. Амброзија је опасан алерген, у смислу да даје јаке алергијске реакције и због тога сматра се једним од најштетнијих алергена и његово присуство у ваздуху је током свих ових 15 година у порасту. Постоје два разлога. Први разлог су климатске промене, односно високе температуре током лета, дуги периоди топлотних таласа, а са друге стране то што је амброзија једна изузетно агресивна, односно инвазивна инвазивна врста. Иначе, она се врло лако и врло брзо шири, а годишње она више десетина километара на овој може да освоји. Други проблем је што је веома тешко искоренити. Најлакши начин њеног уништавања јесте чупање из корена, али и редовно кошење, пре него што процвета, је једна од превентивних мера. Проблем амброзије и њеног присуства у нашем земљишту и тај што њено семе може јако дуго да борави у земљишту, у периоду и до педесет година и да, када се стекну повољни услови за њен раст, а она брзо расте у свим условима, и упркос томе је веома отпорна. Морам да напоменем да је свака информација и сва ко подизање свести о знању о амброзији јесте изузетно важно и значајно. Ми ћемо учествовати у свим пројектима као што је то и до сада било. Тако да, надам се да ће Градска управа наставити са оваквом врстом пројекта и по насељеним местима на територији наше општини. Оно што је веома важно јесте то да будемо присутни у школској средини, јер деца најлакше усвајају знања. Они су први који могу да укажу на потенцијалан проблем“, изјавила је др Дубравка Николовски.


Укупна вредност пројекта „Мере за унапређење квалитета ваздуха у Панчеву“ износи 86.000 долара, од чега је 50% суфинансирала Европска унија, док је преостали део средстава уложио Град Панчево. Ова акције је део пројекта „ЕУ за Зелену агенду у Србији“, који, уз техничку и финансијску подршку Европске уније и у партнерству са Министарством заштите животне средине, спроводи УНДП у сарадњи са Амбасадом Шведске и Европском инвестиционом банком, уз додатна финансијска средства која су обезбедиле владе Шведске, Швајцарске и Србије.


Извор: Војводина Уживо