Како је Вршац нераскидиви део ове једновековне традиције, овом важном догађају синоћ у Београду присуствовала је градоначелница Вршца Драгана Митровић. Присутнима су се обратили државни секретар у Министарству просвете, науке и технолошког развоја проф. др Ивица Радовић и в.д. директора Канцеларије за дуално образовање и Национални оквир квалификација др Габријела Грујић.
Државни секретар у Министарству просвете, науке и технолошког развоја проф. др Ивица Радовић честитао је овај значајан јубилеј Ваздухопловној академији, која данас представља модерну образовно-васпитну установу, где се ученицима обезбеђује висок степен знања из стручних и општеобразовних предмета.
„Ваздухопловна академија, заједно са својом наставном јединицом у Вршцу и високом школом струковних студија, представља Национални ваздухопловни центар, који образује стручњаке за војно и цивилно ваздухопловство. Захваљујући успесима које постижу њени ученици, али и сарадњи са са привредом, МУП-ом, Војском Србије, страним и домаћим компанијама, као и другим школама и факултетима, Ваздухопловна академија је један од најбољих представника нашег дуалног система образовања о чему сведочи и изузетан интерес међу ученицима за упис у ову школу. У деценијама које су пред нама очекујемо да ће Ваздухопловна академија наставити да унапређује свој рад и да ће остати модерно уређена и савремено опремљена школа са стручним наставним кадром. Министарство просвете ће и даље подржавати сваку успешну иницијативу ове школе која свој квалитет у раду заснива на професионализму, посвећености, али и дугој и богатој традицији. Због тога је Ваздухопловна академија, као једна од најстаријих стручних школа, тако значајан чинилац нашег система стручног дуалног образовања", истакао је проф. др Ивица Радовић.
„Част је бити полазник Ваздухопловне академије, а однедавно је и видљива привилегија учити у систему дуалног образовања на најсавременијим наставним средствима, у најмодернијим тренинг центрима, међу обновљеним или новоизграђеним просторима. Међутим, ми не градимо само здања. Градимо и карактере својих ученика као тврђаву: један ред теорије, други ред праксе, а између нераскидиво везивно ткиво речи и личних примера посвећених професора. То је суштина процеса школовања у систему дуалног образовања. Исходиште су дипломци који, поред теоретске спремности, већ имају у свом искуству сате, дане и недеље знања примењеног у пракси. Ваздухопловна индустрија почиње овде - у школи. Путнички и карго летови, али и одбрана нашег неба, део су процеса усвајања знања и система вредности. Љубав према летењу, према слободи, према својој отаџбини, корен је сваке професионалне посвећености полазника Ваздухопловне академије. Држава је уложила средства и наставиће да подржава развој ове школе. Обновили смо и унапредили школску зграду у Београду, а гради се и читав комплекс Ваздухопловне академије у Вршцу, граду богате културне баштине, а данас и граду савременог српског ваздухопловства", изјавила је др Габријела Грујић, в.д. директора Канцеларије за дуално образовање и Национални оквир квалификација.
У згради Ваздухопловне академије на Дорћолу, у Булевару војводе Бојовића, 22. септембра 1924. почела је да се пише историја српске просвете и модерног стручног образовања, индустрије и српског ваздухопловства. Управо из ове зграде, коју је пројектовао Јосиф Букавац, изникли су бројни техничари, пилоти, инжењери, архитекте, генерали, универзитетски професори, академици, као и значајна имена наше историје попут Петра Драпшина, Заге Маливук, Златка Рендулића, Леонида Шејке и многих других. Читав век једне од најстаријих школских институција на овим просторима испуњен је бројном архивском грађом коју је прослављени редитељ Горчин Стојановић покушао да оживи кроз причу о остварењу сна о летењу. А причу су на сцени „Љуба Тадић" испричали Небојша Љубишић, Ана Радовић, Драган Мићановић, Небојша Миловановић, Милена Васић, Лазар Ђукић, Никола Ракочевић, Марта Ожеговић и Никола Јованов.
Представа је настала за потребе обележавања великог јубилеја Ваздухопловне академије и неће се наћи на редовном репертоару Југословенског драмског позоришта.
„Сценским догађањем под називом 'Живот је лет' и поднасловом 'Век сна о летењу', покушали смо не само обележити један несвакидашњи јубилеј, него, кроз неку врсту 'документарне бајке', исказати дивљење и поштовање за људски напор у стремљењу ка бољитку, напретку и пуној еманципацији кроз образовање. Човекова жудња за знањем, образовањем, вештинама, оваплоћена је у жељи да се вине у висину, да савлада пространства, упозна се са другим људима и просторима - да лети, метафорички, али и сасвим збиљски. А сасвим лично, своју радозналост у вези са свим оним што омогућава ту јединствену човекову потребу, али и њено остварење, имао сам привилегију задовољити - и више од тога - кроз рад на овој филмско-сценској фантазији о летењу", изјавио је Горчин Стојановић.
На Свечаној академији додељене су јубиларне плакете и јубиларне значке Ваздухопловне академије. Специјална плакета Ваздухопловне академије додељена је Милошу Вучевићу - председнику Владе Републике Србије. Јубиларне плакете су добили су Јиржи Марек - генерални директор Ер Србије, Предраг Јовановић - директор Контроле летења Србије и Црне Горе и Рајнер Бекер - генерални директор МТУ Маинтенанце Сербиа. Јубиларне значке добили су: Богољуб Лазаревић - министарство просвете, Иван Поповић - Контрола летења Србије и Црне Горе, генерал-потпуковник Душко Жарковић, командант Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране Војске Србије, Мирјана Ковачевић, Дејан Ђорђевић и Давор Лукић - Ваздухопловна академија
. „Припремајући се за обележавање овог нашег јубилеја пролазили смо кроз опсежну архивску грађу школе и схватили да она не бележи само историју наше школе, него и историју нашег народа и нашег ваздухопловства. Пронашли смо податке, документе и снимке о важним догађајима, истакнутим професорима и ђацима наше школе, који су истовремено значајни за нашу историју. Овај битан траг требало је овековечити, а тај задатак је маестрално обавио режисер Горчин Стојановић, који је препознао да летење није само знање и умеће, већ и уметност. Ваздухопловна академија је данас Национални ваздухопловни тренинг центар, а за тај наш успех заслужни су и вечерашњи добитници наших јубиларних плакета и јубиларних значака", изјавио је др Горан Цвијовић, директор Ваздухопловне академије.
Град Вршац