Јанко Чмелик – херој који је мењао историју и спојио две културе

Јанко Чмелик је још као дечак осетио колико је тешко зарадити за корицу хлеба. Потицао је из сиромашне земљорадничке породице војвођанских Словака из Старе Пазове.

 

Одмах после завршетка основне школе остао је без оца и заједно са мајком почео је да се бави земљорадњом. Тешко детињство и рад код богаташких породица определио га је да постане револуционар па је као младић, посећујући читаоницу Словачког народног дома дошао у додир са комунистима и 1935. године постаје члан тада илегалне Комунистичке партије.

 

Био је веома друштвено активан и утицао је на пољопривредне раднике и сиромашне сељаке да се организују и боре за боље услове живота. Од 1936. је био секретар партијске ћелије, а од 1937. године секретар Месног комитета КПЈ у Старој Пазови. Учествовао је у организацији штрајка пољопривредних радника у Старој Пазови, а активно је радио и са омладином. Од 1938. је вршио дужност секретара Среског комитета КПЈ за Стару Пазову, а 1940. је био изабран за члана Окружног комитета КПЈ за Срем.

 

 

Политички је деловао и кроз Словачку читаоницу, где је био члан Управе. Учествовао је у Априлском рату, 1941. године, а након капитулације Југословенске војске је био одведен у заробљенички логор у Немачку. Јуна 1941. године је успео да изађе из логора и врати се у Стару Пазову, где се одмах повезао са партијском организацијом. Као члан Окружног комитета, радио је на формирању Подунавског партизанског одреда, а учествовао је и у прихватању групе робијаша-комуниста који су августа 1941. године побегли из сремскомитровачког затвора.

 

Усташка полиција га хапси у заседи 1941. године, Чмелик покушава да побегне али бива рањен. Зато што није желео да открије своје сарадника мучен је на најстрашније начине. Упркос свим мучењима, Јанко је упорно ћутао и никога није одао, због чега га је Преки суд у Вуковару 2. маја 1942. године осудио на смрт. Стрељан је 12. маја у тадашњој Хрватској Митровици, заједно са групом родољуба из Срема, а на стрељање је изведен на носилима.

 

Сахрањен је на гробљу у Старој Пазови, а његово име је уписано у Алеји хероја на спомен-гробљу у Сремској Митровици. За народног хероја је проглашен 25. октобра 1943. године. Ово је биографија народног хероја Јанка Чмелика који је за 38 година живота успео да „задужи“ становнике Старе Пазове.

 

А они, они су му се захвалили на различите начине и нису заборавили шта је овај храбри Словак урадио за њихову бољу будућност током народноослободилачких борби. У знак захвалности његово име носе основна школа, културно-уметничко друштво и друге организације а улица у којој се родио и живео, такође, носи његово име.

 

Породица Чмелик је живела баш у тој улици, у две плаве куће. Годинама уназад Општина Стара Пазова је, колико је то било могуће, водила рачуна да се она одржи и не поклекне пред зубом времена. Ипак, представници Туристичке организације пре пар месеци одлучили су да ови објекти постану нешто више од пуких кућица смештених у Срему, па ће сад табла на кући на којој пише да је ту некада живео Херој Јанко Чмелик добити на тежини.

 

Вероватно би и сам Чмелик био задовољан када би знао да ће у његовом дому, поред предмета који су му припадали, бисте са његовим ликом и слика бити уједињене две културе, српска и словачка. Две собе у његовој кући већ се уређују и у једној ће се налазити све оно што представља део српске културе а у другој предмети, намештај и одевни предмети карактеристични за живот Словака у Старој Пазови.

 

Поменути радови изведени су у склопу пројекта који су заједнички реализовали Туристичка организација општине Стара Пазова и Завичајни музеј из Руме под покровитељством Министарства културе.

 

 

Кућа Јанка Чмелика у Старој Пазови

 

-На овај начин смо желели да у години када се обележавало 250 година од доласка првих Словака у Стару Пазову прикажемо јавности како изгледа суживот Срба и Словака и мултикултуралност подручја, а пошто је у овој кући рођен народни херој Јанко Чмелик, на самом улазу је поставка везана за њега-истакла је Драгана Зорић Станојковић, директорица Туристичке организације општине Стара Пазова.

 

У соби која је посвећена Јанку Чмелику налазиће се  његови опанци, неколико фотографија као и ордење које је добио постхумно. Чланице Удружења пазовачких жена активно помажу с обзиром на њихово познавање традиције, јер ће кућерак на дворишту бити опремљен као некадашња кухиња.

 

-Намештај, различити предмети, гардероба и ношње стизали су и даље стижу са свих страна. Колега Миливој Ковачевић који је запослен у ТО општине Стара Пазова већ је имао своју збирку различитих предмета и одеће, између осталог, и ношњу из 1930-те године која је припадала чланици Кола Српских сестара. Ми смо неколико пута позивали Пазовчане који и данас у великом броју доносе предмете које су наследили од својих родитеља, бака, дека и прабака- каже директорица ТО општине Стара Пазова и додаје да су до сада прикупили преко 1600 различитих предмета, комада намештаја, одеће и слика, те да сваки предмет који се унесе у кућу бива обележен и записан у посебну евиденцију која се води у Туристичкој организацији.

 

 

Пројекат „Словаци у Војводини - Slovákom vo Vojvodine“ суфинансира Министарство информисања и телекомуникација Републике Србије. Ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је делио средства.    

 

 

Janko Chmelík - hrdina, ktorý zmenil dejiny a spojil dve kultúry  

 

 

Janko Chmelík cítil, aké ťažké je zarobiť si kôrku chleba už ako chlapec. Pochádzal z chudobnej roľníckej rodiny vojvodinských Slovákov zo Starej Pazovy. Hneď po skončení základnej školy prišiel o otca a spolu s mamou začali farmárčiť.

 

Ťažké detstvo a práca s bohatými rodinami ho predurčili stať sa revolucionárom, a tak sa ako mladík pri návšteve čitárne Slovenského národného domu dostal do kontaktu s komunistami a v roku 1935 sa stal členom vtedy ilegálnej KSČ. Bol veľmi sociálne aktívny a ovplyvňoval poľnohospodárskych robotníkov a chudobných roľníkov, aby sa organizovali a bojovali za lepšie životné podmienky.

 

Od roku 1936 bol tajomníkom straníckej bunky a od roku 1937 tajomníkom Miestneho výboru KPJ v Starej Pazove. Podieľal sa na organizácii štrajku poľnohospodárskych robotníkov v Starej Pazove a aktívne pracoval s mládežou.

 

Od roku 1938 vykonával funkciu tajomníka Okresného výboru KPJ pre Starú Pazovu a v roku 1940 bol zvolený za člena Okresného výboru KPJ pre Srem. Politicky sa angažoval aj prostredníctvom Slovenskej čitárne, kde bol členom správnej rady. Zúčastnil sa aprílovej vojny v roku 1941 a po kapitulácii juhoslovanskej armády bol odvlečený do zajateckého tábora v Nemecku. V júni 1941 sa mu podarilo opustiť tábor a vrátiť sa do Starej Pazovy, kde sa okamžite spojil so straníckou organizáciou.

 

Ako člen okresného výboru pracoval na vytvorení partizánskeho oddielu Dunaj a podieľal sa aj na prijatí skupiny komunistických väzňov, ktorí v auguste 1941 ušli z väznice Sremskomitrovak. Ustašovská polícia ho zatkla v zálohe v roku 1941, Chmelik sa pokúsil o útek, ale bol zranený. Pretože nechcel prezradiť svojich spoločníkov, bol mučený tým najstrašnejším spôsobom. Napriek všetkému mučeniu Janko mlčal a nikoho nezradil, preto ho I. súd vo Vukovare 2. mája 1942 odsúdil na trest smrti.

 

 

Zastrelili ho 12. mája vo vtedajšej chorvátskej Mitrovici spolu so skupinou vlastencov zo Sremu a na nosidlách ho vyniesli na popravu. Pochovali ho na cintoríne v Starej Pazove a jeho meno je zapísané v Aleji hrdinov na pamätnom cintoríne v Sremskej Mitrovici. Za národného hrdinu bol vyhlásený 25. októbra 1943. Toto je životopis národného hrdinu Janka Chmelíka, ktorý vo svojich 38 rokoch života stihol „zadlžiť“ obyvateľov Starej Pazovy.

 

 

A oni, rôznymi spôsobmi mu ďakovali a nezabudli, čo tento statočný Slovák urobil pre ich lepšiu budúcnosť počas národnooslobodzovacích bojov. Na znak vďaky nesie jeho meno základná škola, kultúrno-umelecký spolok a ďalšie organizácie, jeho meno nesie aj ulica, kde sa narodil a žil. Chmelíkovci bývali práve na tej ulici, v dvoch modrých domoch. Obec Stará Pazova sa pred rokmi v rámci možností starala o jej udržiavanie a nepodľahnutie skúške času.

 

 

Pred niekoľkými mesiacmi však predstavitelia Turistickej organizácie rozhodli, že tieto objekty sa stanú niečím viac než len domčekmi, ktoré sa nachádzajú v Sreme,tak teraz priberie na dome tabuľa, že tam kedysi býval Hrdina Janko Chmelík. Pravdepodobne by bol sám Chmelik spokojný, keby vedel, že u neho doma okrem predmetov, ktoré mu patria, bude busta s jeho obrazom a maľbou spájať dve kultúry, srbskú a slovenskú. Dve izby v jeho dome sa už zdobia, v jednej bude všetko, čo patrí k srbskej kultúre, a v druhej predmety, nábytok a odevy charakteristické pre život Slovákov v Starej Pazove. Uvedené práce sú realizované v rámci projektu, ktorý spoločne realizujú Organizácia cestovného ruchu Obce Stará Pazova a Miestne múzeum z Rumy pod záštitou Ministerstva kultúry SR.

 

 

- Takto chceme v roku, keď sa oslavuje 250. výročie príchodu prvých Slovákov do Starej Pazovy, ukázať verejnosti, ako vyzerá spolunažívanie Srbov a Slovákov a multikulturalizmus oblasti a od r. v tomto dome sa narodil národný hrdina Janko Čmelik, bude sa tam konať výstava, ktorá sa mu bude týkať - upozornila Dragana Zorić Stanojković, riaditeľka organizácie cestovného ruchu obce Stará Pazova.

 

V miestnosti venovanej Jankovi Chmelíkovi budú jeho medaily, niekoľko fotografií, ale aj medaily, ktoré dostal posmrtne. Členky Spolku pazovských žien so znalosťou tradícií aktívne pomáhajú, pretože chata na dvore bude vybavená ako bývalá kuchyňa.

 

-Nábytok, rôzne predmety, šatník a kostýmy prichádzajú zo všetkých strán.   Kolega Milivoj Kovačević, ktorý je zamestnaný v TO obce Stará Pazova, mal už vlastnú zbierku rôznych predmetov a odevov, okrem iného aj kroj z 30. rokov, ktorý patril členke Kruhu srbských sestier. Niekoľkokrát sme pozvali Pazovčanov, ktorí stále prinášajú veľké množstvo vecí, ktoré zdedili po svojich rodičoch, babkách, dedkoch a prababičkách - hovorí riaditeľka TO obce Stará Pazova a dodáva, že doteraz zhromaždilo viac ako 1600 rôznych predmetov, kusov nábytku, oblečenia a obrázkov a že každý predmet, ktorý sa prinesie do domu, je označený a zaznamenaný v osobitnom zázname vedenom organizáciou cestovného ruchu.hneď pri vchode bude výstava s ním súvisiaca - upozornila Dragana Zorić Stanojković, riaditeľka organizácie cestovného ruchu obce Stará Pazova.